Теорія кольору та колористика є однією з основ для багатьох б'юті професій: бровісти, візажисти, стилісти-перукарі, майстри манікюру. Знання принципів поєднання кольорів і роботи з палітрою кольорів є обов'язковим для кожного б'юті майстра, який хоче грамотно підходити до своєї роботи.
Головним інструментом при роботі з кольором є колірне коло Іттена. У цій статті ми розповімо про те, що таке колірне коло Іттена, які кольори є основними, вторинними та третинними, розглянемо принципи поєднання кольорів та як їх використовувати у своїй роботі.
Що таке колірне коло Іттена?
Принципи поєднання кольорів використовуються не тільки в роботі багатьох beauty професій, але і лежать в основі виробництва продуктів (фарбників для волосся або брів, декоративної косметики, матеріалів для нейл дизайну тощо)
Колірний круг Іттена - це наочна схема утворення та взаємодії кольорів, в основі якої лежить 12 кольорів (основні, вторинні і третинні кольори).
Колірне коло Іттена є найвідомішою та найпростішою схемою.
Невеликий екскурс в історію:
Йоганнес Іттен – швейцарський художник та теоретик мистецтва, автор книги "Мистецтво кольору" (до речі, дуже рекомендуємо до прочитання). Іттен був не першим, хто працював над систематизацією кольору, його поєднань та сприйняття. Але саме колірне коло Іттена є максимально простою та універсальною схемою утворення та поєднання кольорів.
Як влаштовано колірне коло Іттена
Колірний круг Іттена представлений як кругова діаграма на основі 12 кольорів, які розподілені так, щоб візуалізувати їх взаємозв'язок. Ці кольори поділяються на основні (червоний, жовтий, синій), вторинні (помаранчевий, зелений, фіолетовий) і третинні (жовто-помаранчевий, червоно-помаранчевий, червоно-фіолетовий, синьо-фіолетовий, синьо-зелений і жовто-зелений). Кожен колір у колі Іттена додатково поділяється на теплі та холодні відтінки.
Основні кольори у колі Іттена
В основі колірного кола Іттена лежать три кольори, які називаються первинними:
- червоний;
- жовтий;
- синій.
Це базові кольори, розташовані на рівній відстані один від одного по колу. Ці кольори не можна отримати шляхом змішування інших відтінків, вони є основою для всіх інших кольорів.
По суті всі відтінки, які ми бачимо, - це результат поєднання первинних кольорів у різних пропорціях.
Вторинні та третинні кольори
Згадаймо шкільні уроки малювання. Напевно, кожен пам'ятає урок, де за допомогою змішування двох відтінків виходив третій. За цим принципом утворюються вторинні і третинні кольори в колірному колі.
Вторинні кольори утворюються шляхом змішування двох первинних – червоного, жовтого та синього. У колі ці кольори розташовуються посередині між основними.
До вторинних кольорів відносяться:
- помаранчевий (змішування червоного та жовтого);
- зелений (змішування жовтого та синього);
- фіолетовий (змішування синього та червоного).
Третичні кольори утворюються змішуванням одного основного та одного вторинного кольору. У колі вони займають проміжне положення між основним і вторинним кольорами.
До третинних кольорів відносяться:
- жовто-помаранчевий;
- червоно-помаранчевий;
- червоно-фіолетовий;
- синьо-фіолетовий;
- синьо-зелений;
- жовто-зелений.
Білий та чорний колір у колірній теорії
Абсолютно відокремлено у колірній схемі стоять білий та чорний кольори. На класичному колірному колі Іттена вони не представлені, оскільки не є спектральними.
Згадуючи шкільні уроки фізики: в основі білого кольору лежить весь світловий спектр, тобто білий є комбінацією всіх кольорів. Чорний, навпаки, є повною відсутністю світла і кольору.
Однак, у теорії кольору білий та чорний є найважливішим елементом у створенні відтінків та тонів. Білий колір використовується для освітлення, створюючи світліші відтінки основних та вторинних кольорів. Чорний колір - затемнює кольори, надаючи їм глибини та насиченості, що робить відтінки більш виразними.
Теплі та холодні відтінки по колірному колу
Додатково в колірному колі кольори поділяються на теплі та холодні, що визначає їхнє сприйняття.
До теплих кольорів відносяться червоний, помаранчевий, жовтий і всі відтінки, утворені їх змішуванням. Ці відтінки виглядають яскравіше і, з погляду сприйняття людини, як би "наближаються" і створюють відчуття тепла та затишку.
До холодних відтінків відносяться синій, зелений, фіолетовий і всі відтінки, утворені їх змішуванням. Візуально холодні відтінки як би "віддаляються" та асоціюються з почуттям прохолоди.
По колірному колу візуально поділ на теплі та холодні відтінки проходить приблизно по лінії, що з'єднує жовто-зелений та червоно-фіолетовий кольори.
До речі, варто зауважити, що жовто-зелений та червоно-фіолетовий можуть сприйматися як теплими, так і холодними відтінками залежно від переважання в них базових відтінків.
Схеми поєднання кольорів за колірним колом Іттена
На основі колірного кола Іттена будуються принципи поєднання та гармонії кольорів.
Існує три основні принципи/схеми поєднання кольорів: комплементарні кольори, аналогічні та тріадні кольори.
Комплементарне – поєднання на основі двох кольорів, що знаходяться один проти одного на кольоровому колі. Такі кольори створюють сильний контраст і взаємно посилюють один одного, роблячи комбінацію яскравою та динамічною.
Аналогічне – кольори знаходяться поруч один з одним на кольоровому колі. Такі кольори мають одну загальну основну складову кольорів і створюють гармонійне поєднання. Аналогічні колірні схеми часто використовуються для створення спокійного та збалансованого ефекту.
Трикутне (тріада) - поєднання засноване на трьох кольорах, рівномірно розподілених за колірним колом. Така схема створює яскравий та збалансований контраст, що часто використовується для створення динамічного та живого ефекту.
До додаткових поєднань відносяться: спліт-комплементарне, складове (подвійне комплементарне), квадратне, відтінкове та монохромне.
Спліт-комплементарне - колірна схема, що включає один основний колір та два кольори, знаходяться поряд з комплементарним йому кольором. Ця схема забезпечує високий контраст та гармонію, але з меншою напругою, ніж комплементарне поєднання.
Складове (подвійне компліментарне) – колірна схема, що включає дві пари комплементарних кольорів. Ця схема використовує чотири кольори, які утворюють прямокутник чи квадрат на колірному колі.
Квадратне – колірна схема, заснована на чотирьох кольорах, які рівномірно розподілені по колу та утворюють квадрат. Ця схема включає дві пари комплементарних кольорів, створюючи багатий та збалансований колірний контраст.
Відтінокове - використання різних кольорів, тонів і насиченостей одного кольору. Створює елегантний та професійний ефект, у якому акцент робиться на формі та змісті, а не на кольорових контрастах.
Монохромне - поєднання різних відтінків, тонів та насиченостей одного кольору. У такій колірній схемі використовується один основний колір, що варіюється за яскравістю (від світлого до темного) і насиченістю (від насиченого до менш насиченого).
Підібрати відповідну схему поєднання кольорів можна за допомогою сайту Color.adobe.com
Використання колірного кола в бьюті сфері
Колірний круг є важливим інструментом у б'юті індустрії, як безпосередньо в роботі майстрів, так і в розробці та виробництві косметичних засобів.
Тут доречно згадати концепцію кольоротипів зовнішності по порах року: зима, весна, літо, осінь. Саме тут б'юті майстри найчастіше працюють із кольоровим колом, із поєднанням кольорів та їх температурою. Кольоротипи зовнішності активно використовують візажисти, перукарі-колористи та майстри бровісти для правильного визначення зовнішності клієнта та відповідних відтінків, які підкреслять переваги клієнта.
Наприклад, для створення макіяжу можна використовувати комплементарні кольори (що знаходяться навпроти один одного на колі) для контрасту, або аналогічні кольори (розташовані поруч) для більш м'якого та природного образу.
Або - підбір відтінку за колірною температурою тону шкіри (теплі відтінки краще виглядають на теплих типах шкіри, а холодні - на холодних).
Макіяж із комплементарними кольорами
Макіяж з використанням аналогічних кольорів
Часто у своїй роботі б'юті майстри використовують корекцію кольором. Тут доречно згадати термін "нейтралізація", що ґрунтується на принципі комплементарності кольорів:
- Нейтралізація жовтизни, за бажанням отримання нейтральні чи попелясті відтінків. Теплий жовтий колір нейтралізується холодним фіолетовим.
- У макіяжі за допомогою зеленого коректора можна нейтралізувати почервоніння шкіри, а за допомогою персикового – синьову під очима.
- Працюючи зі старим перманентом майстри часто зіштовхуються із синім, сірим чи зеленим підтоном, для нейтралізації якого використовуються відповідні коректори.
Принцип поєднання та утворення квітів є основою створення будь-яких фарбників, у тому числі і фарб для брів.
Класичний коричневий колір утворюється поєднанням зеленого та червоного кольорів, величезна палітра відтінків коричневого – поєднанням помаранчевого з чорним або синім, жовтого та фіолетового.
Знання основ поєднання кольорів також допоможе під час фото- та відеозйомки для створення соковитої та насиченої картинки, підбору образу та аксесуарів.
Колірне коло Іттена та схеми поєднання кольорів є незамінним інструментом у світі б'юті-індустрії, забезпечуючи візажистів та стилістів важливими знаннями для створення гармонійних та привабливих образів. Освоївши основні принципи теорії кольору, ви можете точніше підбирати відтінки, акцентувати увагу на сильних сторонах зовнішності та приховувати недоліки, створюючи при цьому унікальний стиль для кожного клієнта.
Колірне коло не лише збагачує творчий процес, а й відкриває нові можливості для експериментів, дозволяючи знаходити ідеальні поєднання!